niedziela, Październik 20

Sens dalszego funkcjonowania urzędów pracy

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

1Bez najmniejszego cienia wątpliwości można stwierdzić że Urzędy Pracy to bardzo archaiczne jednostki samorządowe których celem (przynajmniej teoretycznie) jest czynna pomoc w znajdowaniu zatrudnienia osobom bezrobotnym. Urzędy Pracy powstały w czasach gdy nie było tak powszechnego dostępu do ofert pracy z jakim mamy do czynienia w dzisiejszych czasach. W Polsce przez długi okres w czasach komuny mieliśmy do czynienia z tak zwanym pełnym zatrudnieniem gdzie prym wiodły tak zwane fikcyjne etaty których celem było pokazanie jak wspaniałym ustrojem jest socjalizm że jest to ustrój w którym nie funkcjonuje taki termin jak bezrobocie.

Z czasem na początku lat dziewięćdziesiątych oferty pracy były szczątkowo publikowane w różnego typu gazetach lokalnych a dopiero kilka lat później Gazeta Wyborcza wypuszczała poniedziałkowe wydanie magazynu Gazeta Praca w której było pełno ofert pracy z wielu regionów Polski. Dla wielu osób bezrobotnych kupno Gazety Wyborczej było niemalże rytuałem i obok ofert dostępnych w Urzędzie Pracy było to jedyne solidne źródło poważnych ofert pracy. Przez ostatnich kilkanaście lat czasy zmieniły się na tyle że praktycznie w każdym średnim mieście znajdują się agencje pracy tymczasowej – dzięki którym można nie tylko znaleźć pracę czasową ale również zajęcie na dłuższy okres czasu. W internecie mamy co najmniej kilkanaście dużych i poważnych portali z zawsze aktualnymi ofertami pracy tak więc utrzymywanie Urzędów Pracy (koszt utrzymania tego urzędu do kilka miliardów złotych rocznie!) na prawdę mija się z celem.

Poszukiwanie ofert pracy dla osób bezrobotnych jest co prawda podstawowym zadaniem Urzędów Pracy jednak jeśli popytamy wśród rodziny oraz znajomych czy znają kogoś kto znalazł stałe zatrudnienie korzystając z usług Urzędu Pracy i znajdziemy taką osobę to można śmiało powiedzieć że mieliśmy furę szczęścia – gdyż takich osób jest na prawdę bardzo bardzo mało. W dzisiejszych czasach praktycznie każdy z nas umie korzystać z internetu i to on może być podstawowym narzędziem wykorzystywanym do poszukiwania pracy a pieniądze które rok rocznie pompowane są w usługi Urzędów Pracy to tak na prawdę pieniądze wyrzucone w błoto i bez wątpienia można by je przeznaczyć na bardziej pilne potrzeby. Co prawda Urzędy Pracy świadczą również inne usługi które mogą być pomocne w naszej karierze zawodowej takie jak kursy dokształcające jednak jeśli spojrzymy na listę tych kursów oraz program można śmiało powiedzieć że mamy do czynienia z niezwykle droga fikcją. Jeśli spytamy się przeciętnej osoby bezrobotnej w jakim celu rejestrują się jako osoby bezrobotne to prawie w stu procentach otrzymamy odpowiedź że w celu otrzymania zasiłku dla bezrobotnych oraz na potrzebę otrzymania ubezpieczenia zdrowotnego dla siebie oraz rodziny.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Udostępniaj.

O autorze

Joanna Krupa

Możliwość komentowania jest wyłączona.