Zaznacz stronę

Trójatomowy tlen – ozon – został odkryty w pierwszej połowie XIX stulecia. Odkrycia tego dokonał Christian F. Schönbein. Czterdzieści sześć lat później odkryto, że ozon ma właściwości, które można wykorzystać do oczyszczania wody. Ozon w stanie wolnym występuje w górnych warstwach atmosfery. Powstaje tam na skutek wyładowań atmosferycznych lub promieniowania nadfioletowego. Oba te czynniki powodują najpierw rozpad dwuatomowych cząsteczek tlenu, a następnie ich łączenie się. Ozon można otrzymać także sztucznie w urządzeniach nazywanych generatorami ozonu lub ozonatorami. Mimo różnej nazwy są to dwa takie same urządzenia. W urządzeniach tych ozon można otrzymać stosując światło UV lub pozorując wyładowania elektryczne. Najczęściej w ozonatorach do użytku domowego czy w profesjonalnych generatorach ozonu do ozonowania klimatyzacji w samochodach ozon generuje się metodą naśladującą wyładowania elektryczne.

Jak działa ozon z ozonatora?

Właściwości ozonu wytworzone w generatorze są identyczne z właściwościami ozonu naturalnego. Stosując ozonator do ozonowania klimatyzacji w autach, pozbędziemy się z nich przykrych zapachów; ozon bowiem niszczy przenoszące zapachy lotne cząsteczki. Ozon zwalcza również pleśnie, grzyby, zarodniki, alergeny, usuwa z powietrza bardzo szkodliwe metale ciężkie. W chwili obecnej znamy mnóstwo środków o działaniu dezynfekującym. Jednak tylko ozon działa wyjątkowo silnie. Jak silnie jest działanie ozonu wskaże przykład: zabija on bakterie do pięćdziesięciu razy skuteczniej od silnego chloru. Zaletą ozonu jest nie tylko wysoka skuteczność. Ozonowanie nie powoduje powstawania substancji, które byłyby szkodliwe dla ludzi i zwierząt. Jeśli to nas nie przekonało do ozonowania klimatyzacji samochodowej, to może przekona nas informacja, że ozon stosowany jest w medycynie, jako środek wspomagający leczenie oparzeń, stanów zapalnych, trądziku i innych schorzeń dermatologicznych. Domowe ozonatory mogą posłużyć do ozonowania oliwy. Ozonowana oliwa łagodzi objawy łuszczycy i atopowego zapalenia skóry, zapobiega powstawaniu odleżyn.

Czy ozonowanie wymaga specjalnych przygotowań?

Decydując się na zakup ozonatora samochodowego w celu samodzielnego odgrzybiania klimatyzacji, należy pamiętać, że ozonowanie najlepiej jest wykonywać w pochmurne, chłodne dni. Im wyższa temperatura w kabinie auta, tym ozonowanie jest mniej skuteczne. Latem, kiedy panują bardzo wysokie temperatury ozonowanie możemy wykonać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Optymalna temperatura w kabinie to maksymalnie 25 stopni Celsjusza, nigdy więcej. Przy ozonowaniu nie pozostajemy w kabinie, opuszczamy samochód po wcześniejszym zamknięciu w nim wszystkich okien i drzwi. Zgodnie z zaleceniami producentów ozonatorów samochodowych ozonowanie auta osobowego powinno trwać nie dłużej niż pół godziny. Ozon oczyści nie tylko parownik, który jest najważniejszą częścią układu klimatyzacji, ale usunie także zanieczyszczenia z dywaników i tapicerki samochodowej. Zniszczy wszystkie groźne dla nas mikroorganizmy.

 

Tekst powstał w oparciu o informacje dostępne od producenta generatorów ozonu – firmę KoronaOzon, producenta ozonatora samochodowego 12V Korona „Minimax”