Zaznacz stronę

Alergia jest schorzeniem cywilizacyjnym

Alergia nęka coraz więcej osób. Objawia się napadami kaszlu, katarem, osłabieniem, omdleniami. Może prowadzić do astmy. Cierpią na nią osoby w wieku od lat kilku do stu. Alergiczny może być wnuczek, dziadek i nastolatek. Nie ma reguł. Alergia potrafi pojawić się nagle i zatruć życie. To choroba cywilizacyjna, na świecie miliony osób chorują na alergię.

Fotolia_82727173_Subscription_Monthly_XXL

Najczęstsze alergeny

Uczulać mogą tabletki, szczególnie antybiotyki, rośliny, jedzenie, na przykład ryby, orzechy, bywa też uczulenie na lateks. Zdarza się, że uczula sierść kota, która jest bardzo silnym czynnikiem alergizującym. Można mieć alergię na detergenty i inne środki chemiczne. Jest to kłopotliwe schorzenie, z którym jednak da się żyć. Na pewno pomocne jest odczulanie, zażywanie tabletek na alergię, krople do nosa oraz oczu. Alergia jest schorzeniem całorocznym lub sezonowym. To ostatnie oznacza uczulenie na pyłki drzew i kwiatów. Niebezpieczne jest uczulenie na jad osy, który potrafi dokuczyć niesamowicie. W skrajnych wypadkach alergik może umrzeć po ukąszeniu go przez osę. Alergikom odradza się spacerowanie w upalne dni, wizyty na łąkach oraz przebywanie w bliskości tego, co ich uczula.

Podsumowując, alergia jest kłopotliwą chorobą, z którą można żyć, jednak zachowując środki ostrożności i zażywając odpowiednie preparaty. Zachęcamy do wizyty u lekarza-alergologa, który najlepiej podpowie jak leczyć alergię. Nie warto leczyć się na własną rękę, ponieważ może to być bardzo zgubna metoda radzenia sobie z tym schorzeniem.