Zaznacz stronę

Ponieważ pozycjonowanie staje się niezbędnym elementem marketingu każdej firmy, ale także osób prywatnych, które zamierzają ze swoją stroną dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, pojawiają się także rożnego sortu publikacje, które rzekomo mają w dwa tygodnie uczynić z nas pozycjonerów. Zazwyczaj są to e-booki sprzedawane, względnie wysyłane za darmo po rejestracji na danej stronie. Z reguły jednak ideą takich pseudo-poradników jest reklama tylko jednego narzędzia, które można kupić ?taniej niż inni?

Sama wartość merytoryczne podobnych opracowań na temat pozycjonowania jest, by tak delikatnie rzec, żadna. Najczęściej jednak takie prace nie wprowadzają w błąd, ponieważ ich autorzy o skutecznym pozycjonowaniu nie wiedzą nic. Najlepsze poradniki o pozycjonowaniu dostępne są w formie tradycyjnych książek, ale ich dostępność pozostawia wiele do życzenia. Najczęściej też są to publikacje dość stare, więc i tak trzeba wiedzę w nich zawartą poprawić i uzupełnić, choć pewne ogólne zasady są tam przedstawione idealnie.

Nieuczciwi pozycjonerzy bardzo często wykorzystują nieprawdę zawartą w różnego rodzaju kursach i poradnikach, ponieważ pomagają one budować w klientach przeświadczenie, że pozycjonowanie jest banalne, tanie i w ogóle można się obejść bez pozycjonera, jeśli przeczyta się czternaście lekcji pozbawionych jakiejkolwiek treści.

Skuteczne pozycjonowanie wymaga sporo pracy i nigdy nie zamyka się w czternastu lekcjach. Nawiasem mówiąc, niewielu jest pozycjonerów, którzy zdecydowaliby się odstąpić nieodpłatnie własne strategie i sposoby, wypracowywane nierzadko przez całe lata i mające bardzo wymierną wartość materialną, biorąca się choćby z wypłat dla pracowników, dzięki którym stworzenie takiej czy innej strategii było w ogóle możliwe.