Zaznacz stronę

Coraz częściej słyszymy, że dietą można pokonać wiele chorób. Kiedyś uznawana za uzupełnienie kuracji wielu chorób, dziś często właśnie na niej opiera się sposób leczenia. W dobie wielu zachorowań na nowotwory wnikliwie przebadano wpływ diety na poprawę zdrowia u chorych. Wyniki okazały się na tyle zaskakujące, że z powodzeniem diety wprowadzono jako stały element leczenia, a nawet powstał szereg klinik leczących najpoważniejsze choroby przy pomocy specjalnie skomponowanej diety. Nie ma więc wątpliwości o dobroczynnym wpływie diety przy zapobieganiu lub leczeniu chorób.

Niedoczynność tarczycy i sposoby leczenia

Problemy związane z tarczycą dotykają sporą część społeczeństwa. Dolegliwości z nią związane często mogą przez lata nie być wykryte, stąd wiele osób żyje z nimi bez świadomości swoich problemów. Warto wówczas obserwować swój organizm i nie zaniedbywać wykonywania badania krwi pod kątem tarczycy. Po rozpoznaniu choroby i określeniu niedoczynności lub nadczynności, można podjąć dalsze kroki ku leczeniu.

Dieta przy niedoczynności tarczycy

Osoby mające problemy z niedoczynnością tarczycy zwykle przybierają kilogramy, są senne i mają kłopoty ze skupieniem uwagi oraz zapamiętywaniem. Endokrynolog zaleca wówczas spożywanie odpowiednich leków, zaś równie ważnym elementem kuracji jest odpowiednia dieta. W diecie kluczowym okazuje się być zwiększenie spożycia pierwiastka jodu, który jest niezbędny do funkcjonowania organizmu. Choć jod znaleźć możemy w owocach i warzywach, to dużo zależy od ich sposobu uprawy. Jedynym pewnym źródłem jodu w diecie pozostają ryby i owoce morza, z których najwięcej znajdziemy w dorszu, łososiu, pałastudze czy makreli. Jod zawierają także niektóre wody mineralne, zaleca się zatem czytanie ich etykiet. Dodatkowo istnieje szereg produkty, których spożycie znacząco ogranicza wchłanialność jodu, a wśród nich: kapusta, brukselka, kalafior czy soja. Zaleca się natomiast wysoki udział białka w diecie chorego – nawet do 15 %. Efektem będzie zwiększenie metabolizmu, przy czym istotnie jest, by wypijać 1,5 litrów wody dziennie, wówczas nastąpi stymulacja produkcji hormonu wzrostu, który odpowiada za spalanie tłuszczu.

Odpowiednio skomponowana dieta to coraz częściej obierany kierunek przez chorych na tarczycę. Sięgają oni porad zarówno endokrynologa jak i przygotowują jadłospisy w oparciu o wiedzę dietetyków. Widoczne efekty stosowania specjalnego menu skłaniają do zaostrzenia dotychczasowych, złych nawyków na rzecz paru istotnych zmian w żywieniu. Nawet restrykcyjna dieta ketogeniczna zawiera wiele zasad, z których osoby będące na niej nie muszą rezygnować po stwierdzeniu problemów z tarczycą. Należy jednak poddać ją konsultacji z dietetykiem.

Więcej na temat niedoczynności tarczycy i sugerowanej diety przy chorobie na blogu ketoza dieta – altruismonline.com