Zaznacz stronę

Praca na czarno jest bez wątpienia bardzo kontrowersyjnym segmentem rynku pracy jednak trzeba mieć w sobie na prawdę bardzo dużo obłudy żeby traktować ten problem marginalnie jak to robią nasi (i nie tylko nasi – gdyż problem pracy na czarno dotyczy praktycznie całego świata). Można odnieść wrażenie że rząd robi wszystko aby ograniczyć do możliwego minimum liczbę pracujących osób na czarno a więc bez umowy bez ubezpieczenie rentowego emerytalnego zdrowotnego i co dla rządzących dosyć ważne osoby takie nie płacą podatku dochodowego od osób fizycznych. Trzeba jednak jasno powiedzieć że to nie rząd i jego wpływy podatkowe są w tej sytuacji najbardziej pokrzywdzone gdyż w zdecydowanej większości przypadków osoby pracujące na czarno po odliczeniu składki zdrowotnej od podatku należnego oraz uwzględnieniu kwoty wolnej od podatku płaciły by na prawdę albo symboliczny albo wręcz zerowy podatek dochodowy od osób fizycznych.

Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale osoba pracująca na czarno (a więc osoba nie mająca prawa do bezpłatnego korzystania z opieki zdrowotnej) w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia losowego (skomplikowane złamanie nogi lub inna poważna dolegliwość) może otrzymać od szpitala rachunek za usługę (operacja) nawet na kilkanaście czy też kilkadziesiąt tysięcy złotych tak więc dzięki pracy na czarno może zrujnować swoje finanse na kilka a nawet kilkanaście lat (jak pokazują badania – zdecydowana większość osób pracujących na czarno otrzymuje wynagrodzenie bardzo zbliżone do minimalnego a osoby pracujące na czarno zarabiające powyżej średniej krajowej stanowią zaledwie margines).

Zdecydowana większość pracodawców zatrudniająca nielegalnie pracowników całość różnicy kwoty wynikającej z teoretycznej kwoty gdyby taki pracownik miał legalną umowę i były by opłacane za niego wszelkie składki (emerytalna, rentowa, wypadkowa, zdrowotna oraz podatek dochodowy) bierze po prostu dla siebie i pracownika nie stać w żaden sposób na indywidualne ubezpieczenie w prywatnej klinice. Na pewno ze strony pracodawcy nielegalne zatrudnianie na czarno trzeba potępiać gdyż taka forma zatrudniania pracowników to nic więcej jak nowoczesna forma niewolnictwa. Jeśli pracownik pracuje na czarno nie mając innego wyboru to nie powinno się tego potępiać zdecydowanie na pewno lepsze to niż zdobywanie pieniędzy w jakiś inny mało uczciwy sposób.