Zaznacz stronę

Pracoholizm to jedyne schorzenie, któremu nie towarzyszy zawstydzenie. Wynika to z faktu, że praca jest wyznacznikiem sukcesu człowieka w naszym społeczeństwie. Z kolei w Japonii śmierć z przepracowania może być nawet powodem do dumy dla rodziny.
Poznajcie 6 faktów na temat pracoholizmu.

 

1 Kto wymyślił pracoholizm?

Problem ten prawdopodobnie istnieje od zarania dziejów, od czasów, kiedy pierwotny człowiek udał się na polowanie i postanowił nie wracać dopóty, dopóki nie uda mu się upolować zwierzyny. Jednak termin „pracoholizm” wprowadził w 1971 roku amerykański psycholog religii Wanyne Oates.
Ciekawostka –  to właśnie dzięki temu wspomnianemu psychologowi 12 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Pracoholików.

 

2 Co to jest pracoholizm?

Jest to uzależnienie psychiczne objawiające się wewnętrzną, obsesyjną potrzebą nieustannej pracy. Chory zaniedbuje sen, odpoczynek i relacje z bliskimi. Pracoholizm opiera się na zaburzeniu równowagi między pracą a odpoczynkiem. Pracoholik traci kontrolę nad swoim zachowaniem i odczuwa psychiczny przymus pracy.
Ciekawostka – raport OECD prezentuje, że przeciętny Polak spędził w 2016 roku pracy 1928 godzin. Dane te pokazują, że jesteśmy jednym z najbardziej zapracowanych narodów na świecie. Rekordzistami są Meksykanie i Grecy oraz Rosjanie. Jednak czas pracy a produktywność to, jak się okazuje, dwie różne rzeczy, gdyż najmniej pracują Niemcy, którzy, jak wiemy, są bardzo staranni i pracowici.

 

3 Jakie są rodzaje pracoholików?

Amerykański psychoterapeuta Bryan Robinson wyodrębnił kilka typów pracoholików:
pracoholik nieugięty – pracuje bez przerwy przez całe siedem dni w tygodniu, a praca jest dla niego priorytetem, wskutek czego zaniedbuje on relacje z innymi. Jest postrzegany przez innych jako bezwzględny i oschły, jednak pracodawcy cenią go za odpowiedzialność,
pracoholik bulimiczny – z pozoru wygląda na kogoś, kto unika obowiązków. Jednak zostawia je sobie na ostatni dzień i wówczas pracuje z maksymalnym wysiłkiem. Jego praca jest bardzo intensywna. Po wyczerpującym okresie przychodzi czas na regenerację sił. Ten typ pracoholika pracuje pod presją i towarzyszy mu lęk.
pracoholik znudzony – szybko się nudzi różnymi czynnościami, a praca jest dla niego źródłem stymulacji. Dlatego wykonuje jednocześnie kilka czynności, gdyż szybko go one nudzą. Pracuje intensywnie i nie ma konkretnej strategii pracy. Niestety, nie wykonuje swoich obowiązków zbyt dokładnie i inni muszą po nim poprawiać.
pracoholik rozkoszujący się – delektuje się swoją pracą i wykonuje je bardzo wolno i dokładnie. Swoje czynności wykonuje według ściśle opracowanej strategii. Jest przy tym perfekcjonistą. Rzadko kiedy uważa swoją pracę za dobrze wykonaną i skończoną. Jest bardzo krytyczny wobec siebie.

 

4 Kim jest pracoholik?

Najczęściej jest to osoba posiadająca własną działalność gospodarczą. Jest w wieku produkcyjnym. Najczęściej jest to kobieta. Poza tym jest z usposobienia energiczny i bardzo lubi rywalizację. Przy tym nie jest tak pewny siebie, jak mogłoby się wydawać. Z pozoru jednak sprawia wrażenie silnego, w środku jest jednak bezradny i zalękniony. Bardzo obawia się utraty akceptacji, więc pracuje, aby tę akceptację zdobyć. Jest to osoba bardzo wymagająca od siebie i od innych. Wręcz oczekuje od innych posłuszeństwa i jest apodyktyczna.
Ciekawostka – pracoholik nie cierpi porażki, która wywołuje w nim zwątpienie, a nawet może prowadzić do depresji.

 

5 Test wykrywający pracoholizm

Sporządzono test wykrywający do schorzenie. Jeśli wystąpiły u Was 3 z poniżej podanych objawów, wówczas możecie zakwalifikować siebie jako pracoholika.
Czy zauważyliście u siebie, że…
•    bierzecie na siebie coraz więcej zadań i poświęcacie coraz więcej czasu na pracę?
•    nie interesuje Was nic innego poza pracą?
•    nie umiecie powiedzieć, ile czasu poświęciliście na pracę?
•    gdy nie macie pracy, czujecie lęk?
•    macie coraz mniej zadowolenia z pracy?
•    czy przez pracę macie problemy ze zdrowiem?
Ciekawostka – pracoholizm jest terminem często nadużywanym. Dlatego warto zrobić ten test, by wykryć u siebie objawy.

 

6 Jakie są skutki pracoholizmu?

Najczęściej schorzenie to skutkuje przemęczeniem, wyczerpaniem, zaburzeniami koncentracji i bezsennością. Pracoholik może się także spodziewać problemów z wrzodami żołądka, zaburzenia libido, kłopotów z sercem i z układem krążenia.
Ciekawostka – w skrajnych przypadkach zbytnie zaangażowanie w pracę może skutkować nawet śmiercią! Jest nawet takie zjawisko jak karoshi – śmierć z przepracowania. Zazwyczaj śmierć tutaj jest skutkiem problemów z sercem będących skutkiem kilkudniowego nawet zaangażowania w pracę bez snu. Przykładem jest 31 letnia Japonka Miwa Sado, która zmarła na atak serca po miesiącu pracy z zaledwie dwoma dniami wolnego. Miwa Sado była dzennikarką japońskiej stacji telewizyjnej NHK.
Jeszcze innym zjawiskiem jest karo-jisatsu, czyli samobójstwo popełnione z przepracowania. Co ciekawe, karo-jisatsu w Japonii kojarzone jest wręcz z sukcesem i jeżeli do takiego przypadku doszło w danej rodzinie, to owa rodzina się nim szczyci.

 

Masz problem z pracoholizmem i szukasz pomocy? Sprawdź ofertę Prowatnego Zamkniętego Ośrodka Terapii.